Influencer Marketing Nedir?

Influencer marketing, markaların potansiyel müşterilerine ürün ve hizmetlerini tanıtmaları için en etkili yolların başında geliyor. Genel olarak bakıldığında da influencer marketingi sosyal medyada insanların güvenini ve ilgisini kazanmış kişilerin kendi deneyimlerini aktardığı etkili bir pazarlama yöntemi olarak tanımlamak mümkün.

Sosyal paylaşım mecralarında influencerların hedef kitlelerine ürün ve hizmetlerinizi tanıtabileceğiniz bu yöntem yapabileceğiniz en iyi pazarlama harcamasıdır. Çünkü bir influencer üzerinden, ürün ve hizmeti daha önce hiç kullanmamış büyük bir hedef kitleye sunarak bilinirlik yaratabilir, arama yapmasını sağlayabilir ve daha da önemlisi aksiyon almasını sağlayabilirsiniz.

Bu aksiyon:

  • Uygulama indirmesi
  • Sayfa ziyareti
  • Paylaşımınızı izletmek
  • Bir ürünü satmak

Olabileceği gibi, esnek olarak daha birçok faktör için söz konusu olabilir. Influencer marketing ajansı tüm bu süreçte profesyonel anlamda fikir alışverişi yaparak, maksimum verimliliğin elde edilmesini amaçlayıp en faydalı sonucu almanızı sağlar.

Üstelik, influencerların takipçileri ile birer arkadaş gibi olması sayesinde bütün bunları çok hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Adweek tarafından yapılan bir araştırmaya göre markaların %75’i influencerları ana pazarlama stratejisinin bir parçası olarak görüyor. Markalar artık günümüz tüketicilerinin daha bilinçli olduğunun ve geleneksel pazarlamayla kolayca ikna olmadıklarının farkına vardı.

Tüketiciler aynı zamanda satın alma kararlarında onlara yardımcı olmak için yaşıtlarını ya da kendileriyle benzer özelliklere sahip kişileri arıyor. Bu noktada influencer marketing marka bilincini artırabilir, potansiyel müşterilerinizle yakınlık kurarak bir kitle oluşturabilir ve satışları artırabilir. En önemlisi de geleneksel reklamcılıktan çok daha düşük maliyetlidir. Markanızı ve reklamlarınızı sadece bir yerlerden görmüş tüketicilerin dikkatini çekmek için influencerlarla işbirliği yapmak marka kimliğiniz ve ürünleriniz hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak için oldukça etkili bir yoldur.

Örneğin; influencerlar takipçileriyle markanız arasında güçlü bir bağ kurarak marka ilgisini teşvik eden harika bir hikaye anlatabilir ve markanızı anında yükseltebilirler. Ürünlerinizin çok fazla teknik ayrıntıları varsa ve detaylı kullanım talimatı gerekiyorsa influencerlar ürün avantajlarını kolay anlaşılır şekilde gösteren öğretici içerikler hazırlayabilir.

Türkiye’de ise influencer marketing stratejilerini son beş – altı yıldır daha sık duyuyoruz. Ancak dünyada bu işin geçmişi çok daha eski. Markaların ürün ve hizmetlerini, yalnızca özellikleri üzerinden değil, kullanıma ve deneyime odaklanan bir sunumla aktaran influencer marketing, InstagramYouTubeTikTok ve benzeri platformların gücüyle her geçen yıl daha çok gelişiyor.

5/5
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp